top of page

ALIVÍ CENTRUM
- vize a úvod do projektu

Reklama JINAK
 
Soustředím se na to, co se mi líbí. Obklopuji se uměním a krásou! Vizualizuji si své sny a sdílím kreativní myšlenky. Přemýšlím, vytvářím, uzdravuji své tělo i mysl.

Reklama JINAK je koncept pro rozvoj kreativity, mediální gramotnosti a kritického myšlení.
Podívej se kolem sebe, jaké podněty vstupují do tvé mysli. Mým cílem je maximalizovat krásné a inspirativní prožitky. Jak po celý den přemýšlím, takový/taková jsem.

Aliví centrum představuje autorku Alenu Vašíčkovou, a kolektiv kreativců (lidi, kteří si rádi hrajou). Nabízíme podporu začínajícím společnostem s marketingovou prezentací. Studujícím informace a workshopy v oblasti kritického uvažování o produktech a službách konzumní společnosti.

Celý projekt vznikal se zaměřením na dospívající mládež. Smyslem je, naučit se pracovat s novými médii a přizpůsobit se vývoji komunikačních nástrojů. Zejména pak podat pomocnou ruku při orientaci v komunikačních strategiích reklamy, marketingu, podniků a medií (tv, radio).

V duchu tradic Vladimíra Boudníka a jeho nového směru - explosionalismu, chceme dokázat, že umění může tvořit opravdu každý. Spontánní kreativita, vyvolaná nepatrným podnětem a dotvořená našimi asociacemi a fantazií ... to je základ pro pochopení technik, které nás osamostatní od stádovitosti davu. Díky informovanosti se dokážeme naladit na jemné vlny spontánní tvorby a nalézt harmonii.
Vladimír Boudník
– explosionalismus -
esej ke stažení ZDE  !!!!!!!!

 

Založil směr, který nazval explosionalismem. Chtěl lidem ukázat nový, tvořivý způsob vnímání skutečnosti. Pro představu cituji: „Rozhlédněte se kolem sebe! Na špinavou zeď, mramor, léta dřeva .. co vidíte, je Vaše nitro. Nepodceňujte skvrny. Objeďte je prstem, překreslete na papír.. zmocňujte se svého nitra.“ [1]

 

Řekla bych, že cílem Vladimírových manifestů bylo přimět lidi k hlubokému soucitu a zamyšlení.

 

 

 

[1] Galerie hlavního města Prahy - Dům u kamenného zvonu – výstava, 13. srpen – 4. říjen 1992 - Vladimír Boudník  - 12 s. –ISBN 80-7010-018-4 – V. Boudník – Umění – Explosionalismus (1.manifest), 24. března, 1949 Praha


.

…Všechny plakáty z kolekce „Reklama jinak“ mají nekomerční charakter. Propagující obyčejné věci kolem nás a hodnoty jako lásku, zdraví, aktivitu, zájem ..apod.  To je způsob, jakým reaguji na přemíru reklamy v dnešní společnosti….

 

 

…Každý z plakátů nese svůj hlubší význam a jeho účelem je budit v divákovi originální asociace….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…Nabízí se tak možnost, jak čelit jednostranným reklamním poutačům. Reklama je pozitivní součástí lidské společnosti, pouze v případě dodržuje-li vkusnost a nevtíravost.

Dle oponenta je to emotivní věta. Ano, reklama je součástí lidské společnosti, ale její pozitivní rozměr je plněn pouze tehdy, dodržuje- li vkusnost a nevtíravost….

 

…Vnímám, že reklama vstupuje do mého života častěji, než bych si přála. Proto jsem se rozhodla věnovat reklamě více pozornosti, abych mohla vyprodukovat nějakou odezvu.

Vplíží se do tvého života, dostanou tě laciným zásahem a potom se vypaří. (BANKSY, 2012)…

…Na prvním místě je, paradoxně k dnešní finanční krizi, zisk. Reklama přestává plnit svůj účel a žádá si osvěžení. …

…„Reklama musí přehodnotit způsob svého vlivu, svou filosofii i morálku, jinak jí hrozí zánik v jejím vlastním blábolu.“ (TOSCANI, 1996)…

 

…Dokud toto nepochopí samotní tvůrci reklamy, nebo ti, kteří ji objednávají, budou tady názory i směry, které se celkově staví proti reklamě a neustále se rozrůstají. …

Čti pozorně:

Existují směry a názory, které se celkově staví proti reklamě, neustále se rozrůstají, JELIKOŽ NESOUHLASÍ S PODOBOU SOUČASNÉ REKLAMNÍ PREZENTACE. ŘEŠENÍ VIDÍ VĚTŠINOU v osvěžení reklamy, aby mohla znovu plnit svůj prvotní účel a odpovědnost přenechávají tvůrcům reklamy a těm, kteří ji objednávají.

…Prvotní účel reklamy – Informovat o vlastnostech, kvalitě a ceně. Dnes se reklama vyvíjí zcela novým směrem….

 

Antireklamní směry …

…Jako reakce na obecnou nespokojenost občanů s vtíravostí reklamy se začali objevovat hnutí a jedinci, kteří reklamu parodují a celkově mají tendence „vzít to za jiný konec“.

. Při návštěvě Londýna jsem se setkala s hojnou street-artovou tvorbou, která je prostředkem svobody projevu mezi moderním umělcem a veřejností….

 

Mark Hostler o subvertisingu jako o paradoxu ….skupin rebelujích proti systému, že čelí podobnému dilema: Jak se nezaprodat a zároveň být spolupracující s reklamním průmyslem?[1]

… umělci ze skupiny ZTOHOVEN. Tato skupina dokonce vytváří vlastní „jiné reklamy“, čímž se velice blíží mému konceptu: „Zneužíváme reklamu, která zneužívá naše nejvnitřnější touhy, myšlenky a city, aby prodávala zboží. Překrucujeme ji, pozměňujeme ji, přetváříme ji tak, aby alespoň jeden den mluvila řečí umění. Vytváříme jiné reklamy. Takové, které nemůžete přejít bez povšimnutí. Takové, které vzbuzují neklid. Takové, které se nesnaží vplížit do vaší mysli bočním vchodem podvědomí.“[2]

 

 

 

[1] http://www.aber.ac.uk/media/Modules/MC31120/subvertise.html. viz SEZNAM ZDROJŮ

 

[2] http://www.ztohoven.com/podvedomi.html. viz SEZNAM ZDROJŮ

 

UPOUTÁVKA

z bakalářské práce Reklama Jinak
výstup z teorie: průzkum antireklamních směrů ve světe i u nás
& návrh projektu pro rozvoj kritického myšlení a mediální gramotnosti
praxe: 10 fotografických plakátů

Autorka: Alena Vašíčková

Vašíčková Alena, Reklama Jinak, Plzeň 2012.
Dostupné z: media.wix.com/ugd/0ecf2e_ef1543c64549a0eaa41538072b763951.pdf

 

Kurz kritického myšlení: ZDE

bottom of page